Festiwal Piano Day w MCER- Leszek Możdżer solo - Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Skip to content
PIANO DAY TŁO WWW

Festiwal Piano Day w MCER- Leszek Możdżer solo

15 lutego 2024

22 marca 2024 r. serdecznie zapraszamy na drugą edycję Festiwalu Piano Day 2024 r. w MCER!

Gwiazdą wieczoru będzie Leszek Możdżer, wybitny pianista i kompozytor.

 

W pierwszej części koncertu wystąpią:

  • Krystyna Wiśniewska / Michał Kluska – duet na wiolonczelę i fortepian.

Dwoje utalentowanych młodych artystów koncertujących solo/kameralnie na całym świecie. Wykonują muzykę od baroku po dzieła najnowsze.

ROBERT SCHUMANN – FANTASIESTÜCKE OP. 73I. ZART UND MIT AUSDRUCKII. LEBHAFT, LEICHTIII. RASCH UND MIT FEUERCZAS

Czas trwania: 12 min.

LUDWIK VAN BEETHOVEN – IV SONATA C-DUR NA WIOLONCZELĘ I FORTEPIAN OP.102 NR 1— ANDANTE -ALLEGRO VIVACE — ADAGIO – TEMPO D’ANDANTE – ALLEGRO VIVACE

Czas trwania: 15 min.

  • Katarzyna Mróz-Borucka i Adam Leczycki – duet fortepianowy na cztery ręce

Pianiści, absolwenci najlepszych polskich uczelni muzycznych (Warszawa i Gdańsk), koncertują w kraju i za granicą (Europa i Azja). Pedagodzy fortepianu mareckiej Szkoły Muzyki z Pasją Music and You.

Johannes Brahms – Liebeslieder Waltzes: Nr 1 Rede, Mädchen, Nr 2 Am Gesteine rauscht die FlutNr 6 Ein kleiner, hübscher Vogel oraz Taniec węgierski h-moll nr 19

Claude Debussy – Petite suite (Mała suita):

    1. 1 En bateau (W łódce) i cz. 3 Menuet

Samuel Barber – Souvenirs, Op. 28 cz. 1 Waltz

Astor Piazzolla – Libertango

Czas trwania: 20 min

Koncert główny: Leszek Możdżer-solo

„Leszek Możdżer Solo” – to koncert tak wyjątkowy, jak wyjątkowy jest sam Artysta, jego jazzowa dusza, wirtuozerski warsztat pianisty i muzyczna wyobraźnia! Leszek Możdżer dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad.

Koncerty Leszka Możdżera można było podziwiać w wielu państwach, między innymi Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Argentynie czy Kanadzie. Współpracował z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak m.in.: Marcus Miller, Janusz Muniak, David Gilmour, Jacek Olter, Zbigniew Namysłowski, Lester Bowie, Adam Pierończyk, Kazik Staszewski, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Grammatik i inni.

Muzyk jest laureatem nagrody Ad Astra, którą przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na swoim koncie ma również Fryderyka i Paszport Polityki. Wiele razy chwalony był również na łamach magazynów takich jak Jazz Forum.

Festiwalowy występ artysty to prawdziwa uczta dla melomanów i okazja, by posłuchać muzyki jazzowej na najwyższym poziomie.

Fot. Sisi Cecylia

Piano Day 2 popr

Artyści:

Katarzyna Mróz-Borucka – Fortepian

Założycielka Szkoły Muzycznej Music & You, pianistka, pedagog, menedżer kultury. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu z dyplomem pedagogicznym oraz absolwentka studiów podyplomowych Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej. Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła na kursach pianistycznych w Polsce i w Niemczech pod okiem wybitnych pedagogów. W 2018 i 2019 roku wykonała serię recitali w Chinach. Występowała w Shanghai Concert Hall, Zong Xiang Music Library w Szanghaju, w Art Town w Suzhou oraz na Uniwersytecie Shanxi w Taiyuan. Była wykładowcą podczas kursów pianistycznych Zenin Piano Masterclasses w Szanghaju oraz na Uniwersytecie Shanxi. Zarejestrowała cykl tutoriali poświęconych wykonywaniu utworów Chopina i technice gry na fortepianie. Jako animatorka kultury była organizatorem projektu „Chopin dla Ząbkowskiej”, który odbył się w ramach praskiego festiwalu „Otwarta Ząbkowska”. W 2019 dokonała nagrania pierwszej płyty z walcami (wytwórnia Sarton). Koncertowała w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Chinach i Japonii.

Adam Leczycki – Fortepian

Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie fortepianu prof. Grażyny Fiedoruk-Sienkiewicz i dr hab. Bogny Czerwińskiej – Szymuli oraz w klasie kameralistyki fortepianowej dr Elżbiety Pasierowskiej – Kołodziej. Nauczyciel fortepianu głównego w Powiatowej Szkole Muzycznej w Dywitach. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia za akompaniament na krajowych konkursach muzycznych i przesłuchaniach. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki barokowej (utwory Domenico Scarlattiego, Jana Sebastiana Bacha, Jean-Philippe’a Rameau) oraz muzyce romantycznej, ze szczególnym uwzględnienie pasji dotwórcz ości Roberta Schumanna. Od 2017 roku tworzy duet na 4 ręce z pianistką Katarzyną Mróz.

Krystyna Wiśniewska – muzyk solista

W latach 2014-2019 studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Bauera. W 2022 otrzymała tytuł magistra sztuki wiolonczeli Barokowej na akademii muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewicz w Łodzi w klasie prof. Jakuba Kościukiewicza. Jest laureatką licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: I nagroda na 24. Międzynarodowym Konkursie Flame w Paryżu (2013), półfinalistka 22. Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach, Austria (2015), I i III miejsce na Drugim Nadbałtyckim Konkursie Duetów Smyczkowych w Gdańsku (2016), II Nagroda z Trio na XVI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego (Łomianki 2016), półfinalistka X Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Półfinalistka XI Międzynarodowego Konkursu im. Witolda Lutosławskiego (Warszawa) oraz zdobywczyni nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego Dariusza Przybylskiego Out. Wyróżniona m.in. Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, Stypendium Fundacji Vide Supra (2013-2014), Fundacji im. Teresy Sahakian (od 2013), Fundacji „Będę Kim Zechcę”, a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013/2014). W 2014 roku otrzymała stypendium Młoda Polska. Członkini polskich i międzynarodowych zespołów takich jak Warsaw Players, Uncover Soloist, EUYO. Od 2019 roku pracuje w orkiestrze Sinfonia Varsovia.

Michał Kluska – pianista

Zdobywca I nagrody VI edycji North International Music Competition w Sztokholmie w kategorii duetów kameralnych, laureat IX Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu prof. dr. hab. Mariusza Drzewickiego i w klasie kameralnej dr hab. Anny Liszewskiej oraz dr. hab. Witolda Holtza. Ma za sobą koncerty m.in. w Sala dei Teatini (Piacenza, Włochy), Filharmonii Koszalińskiej, Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach, Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia w Warszawie, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Pomorskiej czy w Filharmonii Łódzkiej. Wielokrotnie był współwykonawcą partii fortepianu w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. W 2023 roku, wspólnie z Anną Banaś, był wykonawcą projektu „Zapomniani twórcy polskiej kameralistyki wiolonczelowej” w ramach stypendium MKiDN. Pianista otrzymał w 2022 roku stopień doktora sztuki za badania nad kameralną twórczością Tadeusza Paciorkiewicza. Od 2017 roku jest zatrudniony jako adiunkt Akademii Muzycznej w Łodzi i pracuje ze studentami klas instrumentów smyczkowych.

Artysta pianistyczne umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich m.in. u Andrzeja Jasińskiego, Kevina Kennera (USA), Pascala Devoyon (Francja), Tomasza Herbuta, Angelo Martino (Włochy) i Mariigabrielli Bassi (Włochy).


Organizatorem Festiwalu Piano Day jest:


Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Marki Jacka Orycha.


Partnerami wydarzenia są:

  • Grupa Cygan skupiająca 4 Autoryzowane Stacje Toyoty: w Markach, Warszawie i Poznaniu, stację Lexus Warszawa Żerań oraz spółkę TM Flota, zajmującą się zarządzaniem flotami samochodów.
  • BLIK – metoda płatności lubiana przez miliony Polaków.
  • Kancelaria Podatkowa Skłodowscy – Biuro rachunkowe i Kancelaria prawno-podatkowa, których motto brzmi „…już nigdy nie będziesz sam w biznesie”.

Bilety dostępne są tutaj oraz w kasach MCER.

Serdecznie zapraszamy!

 

Eliminacje do Mistrzostw Świata - Aktualności

0027

Mecz Polska-Austria w naszym obiektywie

Emocjonujące sportowe spotkanie reprezentacji Polski i Austrii w MCER za nami. A najciekawsze akcje i momenty tego wydarzenia możecie obejrzeć ...
mecz1

Mecz Polska-Austria – emocje sięgały zenitu

Nasze zawodniczki zapowiedziały, że zostawią serca na parkiecie. I tak było! Szczypiornistki aktywnie skupiały się na obronie i nie poddawały ...
trening2

Rozstrzygające spotkanie Polska-Austria w MCER

W piątek w pierwszym kwalifikacyjnym meczu mistrzostw świata w podwiedeńskim ośrodku Maria Enzersdorf Polska zremisowała z Austrią 29:29. Przed nami ...
MARKI 2024 LATO (1)

Letnia Akademia TAI CHI w Markach

Letnia Akademia TAI CHI w Markach. Zapraszamy na treningi w lecie: od 15 lipca do 14 sierpnia. MCER – poniedziałki o 18.30 Chcesz zobaczyć, jak ćwiczymy? Przekonać się, czy Tai
449781942 1012425214218712 7323027950284968473 n

Bezpłatne zajęcia jogi na dziedzińcu MCER

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia jogi dla każdego, bez względu na wiek czy poziom doświadczenia! Kiedy: Każda sobota od 6 lipca do 10 sierpnia (bez zapisów) / godzina 9:00. Gdzie: Dziedziniec
449159554 122108053688370256 7587814509865555029 n

Nabór do sekcji wspinaczkowych w MCER

Zastanawiasz się, czy wspinaczka jest dla Ciebie? Mamy wspaniałą wiadomość! Już w najbliższą sobotę (29.06) o godzinie 13:00 instruktorzy z AScander – Akademia Wspinania zapraszają na swoje stoisko podczas Dni