Kiełki- duża moc w małych ziarenkach
Z małych nasion kiełkują niezbędne do życia rośliny, a my możemy sami je wyhodować w doniczce. Kwarantanna tylko temu sprzyja! Kiełki są proste w hodowli i pełne witamin. Warto je jeść zwłaszcza podczas przesilenia wiosennego, gdy potrzebujemy dodatkowej dawki niezbędnych składników odżywczych i witamin.
Przed świętami większość z nas sadzi rzeżuchę, ale można pokusić się o domową hodowlę znacznie ciekawszych roślin. Od ostrych papryczek, po bazylię i pietruszkę, a nawet kiełki buraka i domową rukolę. Odrobina fantazji wystarczy, by na własnym parapecie wyhodować rośliny, których możemy używać w kuchni do sałatek czy kanapek przez całą wiosnę. Domowa uprawa roślin to świetny sposób na spędzenie czasu z dziećmi i pobudzanie ich wyobraźni.
W ramach akcji #zostańwodomu #grajwzielonezmcer zapraszamy Was serdecznie do pokazywania na naszym FB własnych hodowli! Podczas gdy cały świat robi zapasy ryżu, mąki i makaronu, warto pomyśleć także o zieleninie i świeżych produktach, które w łatwy sposób możemy sami wyhodować w domach.
Skarbnica witamin
Kiełki mają bardzo mało kalorii, warto je stosować w kuchni również wtedy gdy jesteśmy na diecie. Mają wyjątkową moc poprawiania naszej odporności, co jest niezwykle ważne w dobie szalejącej pandemii koronawirusa. Jaki jeszcze wpływ mają na nasze zdrowie?
- Kiełki rzodkiewki zawierają bardzo dużo witaminy C, wapnia i magnezu, który wpływa m.in. na lepszą koncentrację. Trzeba dodawać je do dań dla dzieci, które podczas domowej nauki muszą być jeszcze bardziej skupione.
- Kiełki rzeżuchy pomogą nam zadbać o lepszy wygląd na wiosnę, ponieważ znajduje się w nich mnóstwo minerałów wzmacniających kondycje skóry, włosów i paznokci. Te najbardziej popularne w Polsce kiełki dzięki swoim walorom smakowym podkręcają smak sałatek, sosów, zup. Ładnie wyglądają np. zamiast szczypiorku do w świątecznym żurku.
- Kiełki lucerny są idealne również do dań na ciepło, np. tajskich zup czy sosów do makaronów. To doskonałe źródło białka.
- Kiełki soczewicy są skarbnicą m.in. kwasu foliowego, cynku i żelaza. Mają delikatny smak.
- Kiełki buraka odkwaszają organizm i są odpowiednie dla osób o wysokim ciśnieniu. Są cenne w diecie wspomagającej leczenie anemii.
Domowa hodowla – jak to zrobić?
Jak wyhodować kiełki? Zakupione ziarna można sadzić np. na wacie, na sitkach lub w specjalnych kiełkownicach. Lubią półcień i częste nawadnianie. Niektóre nasiona trzeba wcześniej namaczać (np. nasiona buraka do wyhodowania z nich kiełków). Zachęcamy do sadzenia różnych odmian nasion, roślin, sałat, ziół i eksperymentowanie z nimi w kuchni! Wysyłajcie nam zdjęcia!
#grajzwielonezmcer #zostań w domu #naszeparapety