Plenerowa wystawa fotografii "La Défense à Marki" - Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Skip to content
la defence

Plenerowa wystawa fotografii „La Défense à Marki”

10 kwietnia 2024

Serdecznie zapraszamy na plenerową i edukacyjną wystawę fotografii pt. ”La Défense à Marki – Podróżujemy po Europie! Edukacja. Kultura. Świat.”

Wyobraź sobie dzielnicę niczym z przyszłości. Drapacze chmur sięgające nieba, futurystyczne konstrukcje i dzieła sztuki współczesnej na każdym kroku.

Takie właśnie jest La Défense – podparyska dzielnica biznesu, która stała się inspiracją dla wystawy „La Défense à Marki”.

Od 12 kwietnia do 9 maja 2024 roku będziecie mieli okazję zobaczyć tę niezwykłą dzielnicę bez wyjeżdżania z Marek! Wystawa plenerowa na dziedzińcu MCER zabierze Was w podróż po La Défense, prezentując jej architekturę, sztukę i historię.

Co czeka na Was na wystawie?

  • Zdjęcia, ukazujące piękno i wyjątkowość La Défense.
  • Informacje o historii i urbanistyce tej niezwykłej dzielnicy.
  • Prezentacja dzieł sztuki, które zdobią ulice La Défense, w tym słynnego „Pająka” Caldera i „Kciuka” Césara i wiele innych.

Dlaczego warto zobaczyć tę wystawę?

  • To doskonała okazja, aby poznać bliżej jedno z najważniejszych centrów biznesu w Europie i największe muzeum dzieł sztuki pod gołym niebem.
  • Wystawa ma charakter edukacyjny i jest ogromną inspiracją – zarówno dla uczniów, studentów, miłośników architektury, sztuki, jak i samego Paryża. ;-).
  • Piękne, wielkoformatowe zdjęcia to prawdziwa uczta dla oczu.
  • Wystawa jest nieodpłatna i dostępna dla wszystkich.

Wystawa, którą Państwo będziecie mieli okazję oglądać cieszyła się uznaniem w wielu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Toruniu, Lublinie i Katowicach.

Zapraszamy serdecznie!

La Défense à Marki 113x165 do druku 01

Garść informacji o La Défense

W 2018 roku, La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine, obchodziła swoje sześćdziesięciolecie. La Défense jest jednym z największych centrów biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, mieszkalnego, wystawienniczego i rozrywkowego. Na tym obszarze znajduje się ponad 11 hektarów parków i skwerów zielonych, liczne fontanny o artystycznych formach, kawiarnie i restauracje.

Nazwa dzielnicy pochodzi od rzeźby La Défense de Paris (Obrona Paryża), zainaugurowanej w 1883 r., autorstwa Louisa-Ernesta Barriasa, upamiętniającej żołnierzy walczących w wojnie francusko-pruskiej. 

Najsławniejszy, jak dotychczas, obiekt La Défense to Wielki Łuk – La Grande Arche 1989, architektów: Sprekelsena et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru i przechodzącej przez słynny, paryski Łuk Triumfalny na placu Gwiazdy.  

La Défense, muzeum pod gołym niebem, wzbogaciła się z upływem czasu o zachwycające dzieła sztuki, rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. « Pająk » 1976 Caldera, « Kciuk » 1994 Césara, « Komin » 1995 Morettiego, « Podwójny totem » 1976 Miró. Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej, czy Selingera – żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.  

Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.:  Cnitem 1958, architektów: Camelota, De Mailly i Zehrfussa; Wieżą Total 1985, architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa; Wieżą EDF 2001, architektów: Peia i Saubota…. Najwyższym obecnie wieżowcem jest 231 metrowy, o 56 kondygnacjach, wieżowiec First, Dacberta i Stenzela, o kształcie trójramiennej gwiazdy, wybudowany w 1974 r. i ponownie otwarty po przebudowie w 2011 r.

Zrealizowana w 2020 r., architektoniczna perełka Saint-Gobain Tower, wysokości 165m, projektu architektów D. Valode i J. Pistre, jest wykonana z całości ze szkła i można ją porównać do grupy trzech kryształów wychwytujących i rozpraszających światło, grających na odbiciu i przezierności. Posiada 44 poziomy, w tym 38 nad poziomem La Défense. Wykonana jest z ponad 80 materiałów i rozwiązań Saint-Gobain. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom wieża Saint-Gobain jest ekologiczna i energooszczędna co potwierdzają otrzymane certyfikaty środowiskowe LEED i BREEAM i HQE.

Dzięki projektom przyszłościowym które są istotnymi przykładami zrównoważonego budownictwa, La Défense  przybiera nowe, uwspółcześnione, oblicze.

Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, jest doskonałym przykładem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a przeobrażającymi się w dniu dzisiejszym polskimi miastami.  

 

Eliminacje do Mistrzostw Świata - Aktualności

0027

Mecz Polska-Austria w naszym obiektywie

Emocjonujące sportowe spotkanie reprezentacji Polski i Austrii w MCER za nami. A najciekawsze akcje i momenty tego wydarzenia możecie obejrzeć ...
mecz1

Mecz Polska-Austria – emocje sięgały zenitu

Nasze zawodniczki zapowiedziały, że zostawią serca na parkiecie. I tak było! Szczypiornistki aktywnie skupiały się na obronie i nie poddawały ...
trening2

Rozstrzygające spotkanie Polska-Austria w MCER

W piątek w pierwszym kwalifikacyjnym meczu mistrzostw świata w podwiedeńskim ośrodku Maria Enzersdorf Polska zremisowała z Austrią 29:29. Przed nami ...
441275609 459685353259801 2554179335325789392 n

Sportowy weekend w MCER

Kochani, W nawiązaniu do wieloletniej popularnej imprezy kulturalnej „Noc muzeów”, już w najbliższy weekend 18-19 maja zapraszamy do świętowania razem z nami na sportowo. Już od dziś zachęcamy do oglądania
konkurs

Ważna informacja dotycząca konkursu

Szanowni Państwo, Na skutek pomyłki w ocenie prac konkursowych, jury ponownie przystąpi do oceny zgłoszonych prac. Przyznane dotychczas nagrody zostają w rękach nagrodzonych dzieci, a niebawem uzupełnimy listę zwycięzców o
Pytania i odpowiedzi

Wodna impreza dla każdego czyli Nocny Maraton Pływacki – pytania i odpowiedzi

Już w najbliższą sobotę 18 maja o godz. 22:00 startuje wodna impreza na naszej pływalni p.n. III MARATON PŁYWACKI  –  „NOC JEST Z NAMI” (więcej o imprezie TUTAJ). Przygotowaliśmy dla